Aspekty zdrowotne ogrzewania - promienniki podczerwieni

Ogrzewanie przy pomocy promienników emitujących fale podczerwone należy do jednych z najbezpieczniejszych na rynku. Stosowanie takich urządzeń nie jest niebezpieczne dla zdrowia, a wręcz przeciwnie - dostarcza niezbędnego promieniowania podczerwonego, na przykład dla roślin i upraw. Dla ludzi promienniki podczerwieni są wygodne i bezpieczne w obsłudze.

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni jest zdrowe. Jedynie wadliwa konstrukcja samego urządzenia może zaszkodzić człowiekowi. Do tej pory nie stwierdzono negatywnych reakcji organizmu ludzkiego na promieniowanie podczerwone, które jest naturalnym rodzajem promieniowania, zbliżonym do światła widzialnego. Stąd wniosek, że promienniki podczerwieni to zdrowe i bezpieczne urządzenia.

Wadliwa konstrukcja promienników podczerwieni może zagrozić człowiekowi - osobnik, obsługujący promiennik może zostać porażony prądem, albo poparzony (jeśli promiennik jest gazowy albo nie ma założonej osłony). Żarnik, znajdujący się w urządzeniu promiennika podczerwieni nagrzewa się do około 500 stopni, dlatego jego dotknięcie może wywołać poparzenia.

Zdrowie człowieka jest niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym na konstrukcje urządzeń elektrycznych. Przy urządzeniach grzewczych jest to jeden z najważniejszych czynników - nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy promienniki podczerwieni będą szkodzić ludzkiemu organizmowi. I, w istocie, sytuacja taka praktycznie nigdy nie zachodzi.