Promienniki podczerwieni w szklarniach zapewniają roślinom ciepło

Każdy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że otoczenie, w jakim przebywa ma bardzo duży wpływ na to kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Nie chodzi tylko o ludzi, z którymi przebywamy, lecz także miejsce, w którym mieszkamy. Dom może bardzo dużo mówić o człowieku, który w nim mieszka.

Dla przykładu, jeśli jesteśmy osobami niezorganizowanymi, które nie zwracają uwagi na detale, prawdopodobnie w naszym mieszkaniu nie będziemy potrafili utrzymać porządku, nie będziemy też dbać o odpowiednie dodatki, które sprawią, że wnętrza wyglądać będą bardziej przytulnie. Czasem jednak warto zadbać o to, by uczynić przestrzeń, w której mieszkamy bardziej przyjazną.

Pomóc nam w tym mogą między innymi rośliny, które możemy ustawić na parapetach w doniczce czy na stole, w wazonie. Rośliny w mieszkaniu są bardzo potrzebne, choćby dlatego, że zieleń pozwala oczom odpoczywać. Jeśli więc dużo siedzimy przed komputerem, dobrze by w pobliżu stał jakiś kwiatek. Koniecznie musi mieć zielone liści - im bardzie intensywny jest ich kolor tym, lepiej.

Najpiękniejsze kolory mają na ogół rośliny egzotyczne, które wzrastają w pełnym słońcu, przy wysokich temperaturach. Nie musimy jednak przeprowadzać się w tropiki, aby móc podziwiać piękne rośliny. Coraz częściej hodowane są one bowiem w Polsce. Aby się u nas przyjęły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, zwłaszcza wysokie temperatury. Dlatego też w szklarniach, w których uprawiane są rośliny, montuje się promienniki podczerwieni, które ogrzewają konkretne przedmioty, w żaden sposób przy tym nie zanieczyszczając środowiska.

Promienniki podczerwieni działają w oparciu o wykorzystanie promieniowania podczerwonego, które jest całkowicie nieszkodliwe zarówno dla ludzi, roślin, zwierząt, jak i dla środowiska. Promienniki podczerwieni montuje się na ścianach w pobliżu miejsca, które chcemy ogrzać. Promiennik najczęściej ustawia się, nachylając go pod kątem 45 stopni. Wówczas mamy możliwość najlepszego korzystania z zalet takiego promiennika. Dzięki temu, że nowoczesne wersje tych urządzeń są automatycznie sterowane, możemy śmiało z nich korzystać, bez obaw o to, że coś popsujemy.

Dzisiejsze promienniki podczerwieni są bowiem bardzo proste w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczne. Jedyne, czego potrzebują do działania to energia, która - w zależności od rodzaju promiennika - może być na przykład energią elektryczną.

Jest to najpopularniejszy sposób zasilania promienników, choć czasem można spotkać się także z promiennikami gazowymi czy wodnymi. Wybór źródła zasilania zależy tak naprawdę od tego, do jakich powierzchni promiennik może być przeznaczony. Jeśli szukamy promienników, które będziemy mogli zamontować na przykład we wspomnianej szklarni, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z promiennika gazowego, musimy mieć świadomość tego, że jeśli zostanie założona nieszczelna instalacja gazowa, promiennik, a z nim całe pomieszczenie może wybuchnąć. Z drugiej jednak strony promienniki gazowe są najbardziej mobilne, mogą być wykorzystywane z dala od budynków, w których są gniazdka elektryczne, bo przecież zasilane są z przenośnej butli.

Argument o większej mobilności promienników gazowych jest więc brany pod uwagę nie tylko kiedy montuje się promienniki w szklarniach, lecz także wtedy, gdy rozważa się wykorzystanie promienników na werandach do ogrzewania miejscowego jesienią. Promienniki gazowe są też wykorzystywane w ogródkach restauracyjnych.