Promienniki podczerwieni i ich stosowanie w fizjoterapii.

Promienniki podczerwieni mają zastosowanie w wielu dziedzinach. Można je spotkać jako ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych, ogrzewanie panelowe w domach jednorodzinnych czy urządzenia lecznicze, takie jak np. lampy. Lampy te mają właściwości leczące, podczerwień jest bowiem z powodzeniem stosowana w medycynie, a w szczególności w fizjoterapii.

Promienniki podczerwieni stosowane w medycynie znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim do leczenie stawów, kości i mięśni. Są one częścią tzw. ciepłoterapii, a więc terapii ciepłem. Chora tkanka jest wystawiana na działanie promieniowania podczerwonego przez co rozgrzewa się i następują w niej procesy, które pomagają ją wyleczyć. Co istotne lampę można skierować dokładnie w leczone miejsce, a więc działa się bezpośrednio na chorą tkankę.

Poza stosowaniem promienników podczerwieni w fizjoterapii są one z powodzeniem stosowane także do ogrzewania szpitali czy sanatoriów. W tym wypadku spełniają niejako podwójną rolę. Są nie tylko sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie pacjentów i kuracjuszy. Dzięki promiennikom podczerwieni poprawia się bowiem krążenie oraz metabolizm.