Neony i ich kolory

Neony są używane zwłaszcza w zadaniach reklamowych. Świecące lampki neonowe przykuwają wzgląd oraz są dobrze widoczne. Dlatego, także stosowane są w różnorakich kolorach. Lampy neonowe popularne są właściwie od 1910 roku, gdy to w Paryżu pokazano go na Paris Expo. Od tego czasu zaczęła się jego udoskonalanie oraz maksymalizacja gamy barw neonów. Dzisiaj do uzyskania jest aż 150 barw neonów. W dużej liczbie przypadków stosuje się jednakże tylko w przybliżeniu 20 z nich. W rurach neonów jest gaz szlachetny, od jego rodzaju zależy kolor ich świecenia.

Najpopularniejsze spośród nich to neon oraz argon. Zdarzają się też neony powypełniane xenonem, kryptonem, helem, dwutlenkiem węgla, freonem. Neon świeci na intensywny czerwony odcień oraz taką w tym momencie barwą świeci neon wypełniony neonem. Jednak argon świeci na blado niebiesko, żeby odcień neonówki wypełnionej argonem był intensywniejszy do jej rur dodaje się rtęci. Pomijając odcień czerwony, pozostałem osiąga, się dzięki luminoforom pokrywającym wewnętrzną ściankę rury neonowej lub też wykorzystując kolorowe szkło.

W związku z dostępności neonu i argonu na naszych uliczkach i reklamach w większości zauważyć mamy możliwość czerwone i niebieskie neony. Stosując odpowiednio neon i argon mamy możliwość uzyskać odpowiednio rozliczne odcienie odcieni. Neon może świecić od pomarańczowego do różowego. Argon może posiadać rozliczne odcienie niebieskiego od bladoniebieskiego aż po granatowy. W giętkich neonach widmo promieniowania wytworzonego poprzez świecące przewody jest zależna od częstotliwości prądu. Mamy opcję, wobec tegoż w ścisłej zależności od częstotliwości prądu uzyskać rozliczne kolory świecenia neonów.

Kolor Aqua” (zimny niebieski) uzyskujemy, jako że przewód jest niezwykle wrażliwy; ten odcień może się modyfikować od ciemno-zielonego do ciemno-niebieskiego przy zmianach częstotliwości prądu od 60Hz do 6kHz. Kiedy planujemy otrzymać stałą jasność oraz odporność świecenia przy zmiennej częstotliwości napięcie musi a dodatkowo się modyfikować, z wysokiego napięcia przy niewielkiej częstotliwości do niskiego napięcia przy wysokiej częstotliwości.

W giętkich neonach możliwy jest do uzyskania odcień bielusieńkiego, turkusowego, żółtego, czerwonego, ultramarynowego, zielonego. Giętkie neony wykorzystuję się do oświetlania pomieszczeń, poprawienia widoczności promocji bądź projektowania świetlnych napisów. Paleta odcieni neonów jest, wobec tego olbrzymia tak samo jak tych przed chwilą wspomnianych wykorzystanie. Rozmaitość tych przed chwilą wspomnianych tonacji mamy szansę dostrzec na ulicach miast i wielu różnego rodzaju lokalach.