Rodzaje żarówek

Zacznijmy od budowy i działania najpopularniejszego dziś źródła światła – tradycyjnej żarówki. Źródłem światła w żarówce jest tak zwany żarnik.

Jest to skrętka wykonana z wolframu, która rozpięta jest na wspornikach. Płynący przez żarnik prąd elektryczny, rozgrzewa go do ponad 2200 stopni Celsjusza. W ten sposób rozgrzany drucik wolframowy świeci emitując przy tym dużo ciepła.

W czasie pracy żarówki, wolfram z którego wykonana jest skrętka zaczyna parować. Parowanie wolframu obniża średnicę drutu, a co za tym idzie grubość skrętki.

Świetlówki

Alternatywą dla żarówek, są świetlówki. Największą różnicą między świetlówkami a żarówkami to o wiele mniejsze zużycie energii świetlówki.

Świetlówka zużywa zaledwie 20 procent energii elektrycznej jaką potrzebuje zwykła żarówka do wytworzenia światła o takim samym natężeniu. Dla przykładu, żarówkę 100W zastąpi świetlówka o mocy 20W.

Oprócz tego, ważne są też aspekty bezpieczeństwa. Nie ma zagrożenia w przypadku świetlówki, że ta wybuchnie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do żarówek, świetlówki nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur. Czemu świetlówki są dużo droższe od żarówek?